неділя, 25 квітня 2021 р.

Чорнобиль: чорний спомин, вічний біль.


25 квітня в бібліотеці с. Хижа 
відбулась година-роздум "Чорнобиль: чорний спомин, вічний біль"  

Чорнобиль...  Це слово стало символом печалі й скорботи, символом трагедії, що сталася 26 квітня 1986 року. Проходять роки після аварії на ЧАЕС, а біль не вщухає, тривога не покидає людей, пов'язаних зі скорботним часом ядерного апокаліпсису.

Цими днями весь світ відзначає сумну дату Чорнобильської трагедії. В 35-ті роковини ми згадуємо трагічні події і говоримо, що подібне ніколи не має повторитися знову. напередодні дня Чорнобильської трагедії в бібліотеці разом з військовослужбовцями прикордонного загону 

с. Хижа пройшла година-роздум "Чорнобиль: чорний спомин, вічний біль". захід проведено з метою згадати про трагедію віку - вибух на ЧАЕС і про ліквідаторів аварії: пожежників, військовослужбовців, міліцію, лікарів, які рятували станцію і людей.  Згадали словами вдячності наших односельчан ліквідаторів Чорнобильської катастрофи:

Лемак Михайло.

Хила Михайло.

Дякуємо за подвиг і вічна пам'ять героям, найщиріші слова вдячності та доземний уклін за високу громадську позицію людям, що віддали своє життя у боротьбі з цією техногенною катастрофою, чиї життя обірвав  смертоносний атом. Їхній подвиг назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам'яті українського народу. 
Присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять про тих, хо віддав своє життя під час ліквідації Чорнобильс
ької катастрофи. Доповнив захід перегляд слайд-презентації "Чорний досвід Чорнобиля". До уваги присутніх в читальному залі презентовано книжкову виставку-реквієм" Чорнобиль у літературі: книги про українську трагедію"






середа, 21 квітня 2021 р.

Всесвітній День Землі


22 квітня Всесвітній День Землі, свято єднання народів планети у справах захисту навколишнього середовища і збереження тих багатств і природних ресурсів, якими  наділила нас природа. 

  Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об'єднати людей планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до екологічних проблем нашої планети. Цей день нагадування про екологічні катастрофи, день, коли кожна людина має можливість замислитись над тим, що вона може зробити для розв'язання екологічних проблем.

  Цікава історія походження цього свята. Вона пов'язана з ім'ям Джона Мортона - адміністратора штату Небраска на півночі американського континенту, який наприкінці ХІХ століття, переїхавши  до цього штату, звернув увагу на факт, що поодинокі дерева пустельної території прерії штату вирубували для будівництва будинків та опалення. Джон Мортон запропонував проведення дня, присвяченого  благоустрою, із заохочуваними призами тих, хто посадить найбільше дерев.  Успіх першої акції, що відбулася 22 квітня 1970 року в США надихнула організаторів на проведення "Тижня Землі"  як щорічних заходів з благоустрою територій. Ініціатива була підтримана населенням і набула популярності. На хвилі громадської і політичної активності, завдяки проведенню Дня Землі у США, було прийнято закони та інші акти з питань охорони навколишнього середовища (зокрема Акт про чисте повітря). 

Україна прагне стати повноцінним учасником передових світових процесів і реформування
економіки з урахуванням екологічних аспектів. Дбайливе ставлення до природи, навколишнього природного середовища - важливий крок  на цьому шляху. 

  Почнемо кожен із себе! Наведемо лад у своїх думках і діях. Будемо жити так, щоб не смітити в оселі, біля свого будинку, в школі. Будемо берегти зелені насадження. Не знищуйте дерева і не давайте знищувати їх іншим!  збережемо річки, ставки, джерела - чистими!

Збережемо нашу планету Земля для себе і прийдешніх поколінь!

неділя, 11 квітня 2021 р.

Бібліотечний вікенд

 Вже доброю традицією для читачів бібліотеки - філіал с. Хижа є відпочинок у бібліотеці - бібліотечний вікенд. Адже у бібліотеці можна почитати гарну книгу, демонструючи свої знання та навички читання. Дізнатися багато нового та пізнавального, зустрітися з улюбленими казковими героями, відпочити, пофантазувати, вигадати нові казочки та вибрати яскраві книжечки. 
  А найбільшою втіхою бібліотеки є книга в руках читачів та посмішки на обличчі.

середа, 7 квітня 2021 р.

Експрес – інформація «На здоров’я»

 До ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ЗДОРОВ'Я, який відзначається щорічно 7 квітня.

Існує так багато думок, пов'язаних зі здоров'ям. харчуванням, фізичними вправами та оздоровленням, тому часто важко зрозуміти, у що вірити.

Зважаючи на це, ми підготували підбірку найпоширеніших міфів про здоров'я, про які слід забути вже сьогодні.

1. Щеплення може викликати хвороби

Існує переконання, що щеплення можуть спричиняти захворювання. Так, щеплення може викликати біль або лихоманку, але це лише побічні ефекти, насправді щеплення містять віруси, але вони вже неактивні і не можуть змусити вас хворіти.

  "Побічні ефекти можуть виникнути незабаром після уколу і зазвичай проходять через день чи два", - каже фармацевт Джеремі Блайс.

2. Відіспатися можна і на вихідних

Спокуса пролежати всі вихідні у спробі відіспатися за весь тиждень не виправдовує себе. Більше того, ці додаткові кілька годин сну можуть пошкодити вашу модель сну на решту тижня і повністю збити графік.


3. Якщо вийдеш на вулицю із вологим волоссям, захворієш

    Буває, що ви прокидаєтесь вранці, йдете у душ, маєте 10 хвилин на те, щоб зібратися і перекусити, а висушити волосся - це останнє, про що ви думаєте. І, скоріш за все, до сьогодні ви думали , що якщо вийдете на вулицю з вологим волоссям. обов'язково захворієте.  Cправа у тому, що якщо ви застудитеся, то не через вологе волосся, а через вірус, який вже є у вашому організмі.  Немає нічого спільного між вашим здоров'ям і вологим волоссям. 

4. Вживання вуглеводів призводить до збільшення ваги 

  Вуглеводи є практично у будь - якій їжі. Останні роки їх "демонізували", але насправді вони є частиною збалансованої дієти.  Вуглеводи допомагають вашому мозку, серцю, нервовій системі, м'язам і є чудовим джерелом клітковини.

  Звичайно, не треба їсти лише вуглеводи, однак виключення їх із вашого раціону може мати величезний вплив на ваш настрій, продуктивність та здатність відновлюватися. 

5. У творчих людей працює права півкуля мозку, а у тих, хто мислить логічно, - ліва

  Це старий міф. який набув популярності під час ранніх операцій пацієнтів, які страждали від приступів. 

"Тоді у спробі віднести різні функції до різних частин мозку, лікарі встановили, що візуальну інформацію краще обробляє права півкуля, тоді, як вербальну - ліва, - пояснює нейрохірург Абхишек Шарма. Але  сканування мозку здорових людей виявило, що творча, так логічна діяльність активує нейронні мережі як у лівій, так і у правій півкулі мозку"

6. Потрібно пити щонайменше 9 склянок води в день

Вода дуже корисна для здоров'я. Але вживати її потрібно, щоб втамувати жагу. Існує переконання, що якщо пити багато води, шкіра має ліпший вигляд.

 Насправді ж сухість шкіри залежить від вологості, а не від того, що відбувається всередині вас.


7. Втратити зайву вагу можна, якщо не їсти жирну їжу

Така дієта не допоможе втратити вагу. Необхідно уважно стежити за розмірами порцій та притримуватися низькокалорійної дієти.

Людина набирає вагу, коли їсть більше калорій, ніж спалює. Тому краще включіть ненасичені жири у ваш раціон, які додадуть вам енергії, а також допоможуть мозку і серцю.

8. Щоб спина не боліла, потрібно сидіти рівно

Звісно сутулитися весь день - не корисно для вас. Однак сидіння прямо впродовж довгого часу без перерви також може спричинити деформацію.

Якщо ви працюєте у офісі, переконайтеся, що ваш стілець має висоту, яка дозволяє колінам бути під кутом 90 градусів. Таким чином ви забезпечите належну підтримку нижньої частини спини. 



субота, 3 квітня 2021 р.

Бібліотека інформує: Олександр Гончар, зодчий української новелістики

03 квітня 1918 року народився #Олесь_Гончар - великий український письменник, який став класиком  української літератури.
Доля Олеся Гончара, патріарха української літератури, виписана  в його слові. На 50-річний ювілей Олесь Гончар отримав не слова привітання і подарунки. а погром його славетного "Собору". Саме багатостраждальний "Собор", як не дивно, пришвидшив одержання селянами паспортів. 
  Перше відображення трагедії Голодомору  в радянській художній поезії - "Стокозове поле" 23-річного Гончара. 
    Відповідь на питання чому письменник не переїхав у комфортніше житло, що йому пропонували, і чому його поява у видавництві призводила  до паніки  дівчат-друкарок, можна прочитати у останньому . двадцятому розділі "Собор  із "Собору", або Подорож Олеся Гончара до Мадонни". 
     Творчість письменника: повісті "Стокозове поле", "Земля Гуде", "Микита Братусь", повісь - новела "За мить щастя", збірки "Новели", "Фронтові поезії", роман у новелах "Тронка", романи "Людина і зброя", "Прапороносці"( книга 1. "Альпи" (1946р.), книга 2 . "Голубий Дунай"(1947р.), книга3. "Злата Прага"(1948р.)), "Собор" та їнші. Історико-революційна дилогія Гончара "Таврія"(1952р.) і "Перекоп"(1957р.) присвячена подіям громадянської війни на півдні України.
  Видатний український письменник Олесь Гончар багато сторінок своїх творів присвятив дітям, дитинству. От і в розповіді
"Романові яблука", взятій із широковідомого твору письменника "Твоя зоря", дорослі герої весь час подумки вертаються в ту неповторну пору, яку називають світанком життя. автор-оповідач і Кирило Заболотний, у минулому бойовий льотчик, а тепер дипломат, перебуваючи далеко від Батьківщини, часто згадують рідний край і своє дитинство. Заповітними мріями вони діляться зі своєю маленькою супутницею дівчиною Лідою...

До іллюстрованої збірочки дитячих оповідань "Дятькио Роман і золотокрилки" увійшли "Букет",  "Дятькио Роман і золотокрилки", "Яблока на стовпцях". "Хто кого водив".


Олесь Гончар  вів свій "Щоденник", у якому записував всі свої потаємні секрети. 
      Дорожіть днем-ось що я вам скажу, молоді! 
      дорожіть миттю, секундою!т Живіть так, щоб встигли зоставити слід після себе путящий. Живе не той. хто чадить. Живе-хто іскрить!
                                                                                 @Олесь Гончар

пʼятниця, 2 квітня 2021 р.

Казкова країна мудрої книги

     Казки люблять всі. З раннього дитинства кожен з вас чув і прочитав безліч казок. Бібліотека пропонує перевірити, наскільки добре ви знаєте казки . Вашій увазі "Казкова вікторина".







        

 



           
      

        


















                                

четвер, 1 квітня 2021 р.

Книжки квітня для гарного настрою!

 

На календарі 1 квітня, а отже - свято гумору та веселощів! 

Що ж це за свято таке і звідки воно взялося ? Спробуємо відповісти.

Існує декілька припущень щодо його походження. Цей день пов'язують із перенесенням Нового року з кінця березня на початок січня. ще це свято відзначали в честь весняного рівнодення, святкування обов'язково супроводжувалося веселощами, жартами і першими розіграшами, а давні індійці у квітні відзначали день народження богині Сіти. Це далеко не всі версії святкування.  Хочемо наголосити, що це свято називають у різних країнах по різному- "день сміху", "день дурня", "день обману". та безперечним є те, що цей День дарує гарний настрій і позитив. Кажуть, що сміх лікує від хвороб, убиває всі мікроби та продовжує життя. Бібліотека с. Хижа запрошує до перегляду книжкової виставки 

   Посміятися разом з класичних "Усмішок" Остапа Вишні, байків Г. Глібова, веселих пригод "Теодорів з Васюків" В. Нестайка та "Кайдашеву сім'ю" І. Нечуй - Левицького.

   Тож даруймо один - одному посмішки, добрий гумор та жарти і світ стане кращим. адже весела людина створює навколо себе веселий світ.