Краєзнавча сторінка

Місце сільської книгозбірні в селі: наскільки вона відповідає потребам своєї громади , зрештою наскільки вона є публічної дозволить визначити ознайомлення з соціальними умовами, в яких працює бібліотека на селі, а саме : демографічною ситуацією , станом зайнятості населення, розподілом працюючим за професійними ознаками , наявності соціальної інфраструктури .
Для культурного відпочинку в 1961 році в селі Хижа було відкрито бібліотеку, яка в своєму фонді на 1. І. 1966 році нарахувала 3.777 к.
В 1986 році сільську бібліотеку було переведено в нове приміщення при будинку культури.  Їй відведено великий зал з п’ятьма  вікнами, де окремо виділено фонд  дорослої та дитячої літератури, читальний зал, абонемент, а 1997 році окремо надали кімнату для краєзнавчого відділу, де була виділена література краєзнавчого характеру та забрані експонати побуту села минулих років .

Село Хижа

Запрошуємо у файне село Хижу!


Село Хижа (колишня назва - Мала Тарна, Кіштарна) знаходиться у Виноградівському районі Закарпатської області. Перша письмова згадка відноситься до 1629 року. Населення - трохи більше 1700 чол. Село розміщене в Закарпатському передгір’ї на Гірсько-карпатському поясі (відроги хребта Гута), на українсько-румунському кордоні. Села-сусіди – Черна, Новоселиця, Гудя, а через румунський кордон – Велика Тарна (Нодь Тарна). 
Село знаходиться на відстані 15 км від районного центру та за 7 км від залізничного вузла смт.Королево. Середня висота 200 м над рівнем моря. Найвищою горою є Фрасин (і Виноградівського району теж) - 850 м., тут виявлені вулканічні кратери. Карпатські гори добре захищають село від холодних північних повітряних мас, тому тут клімат помірно континентальний, відносно жарке літо і м’яка малосніжна зима. Середньорічна температура повітря 8,8 – 9,3° С. Середня температура в липні 23 - 25° С, в січні - 3 - 4°С. Опадів випадає 600-800 мм в рік, найбільше в травні і червні. Зима коротка: починається в середині грудня і триває 2,5 – 3 місяці; часто бувають відлиги, сніговий покрив нестійкий і малопотужний. Через село протікає невеличкий потічок Холд, який бере початок у гірському Гонзовому потоці. Живиться потічок грунтовими водами, що стікаються в нього дрібнішими струмками. У повінь досить руйнівний: зносить містки, заливає городи поля, руйнує вулиці села. Кліматичні умови сприяють розвитку сільського господарства і тваринництва. Тут вирощують фруктові дерева, виноградники, ягідні та інші теплолюбні культури. З північної та східної частини село оточують лісисті гори. Основні породи лісів: бук, дуб, береза, граб, а на схилах – кущі різних ягід, серед яких поширені шипшина, кизил, чорнослив, луг, червона калина. Росте тут і рідкісний шафран Гейфеля. З весни до пізньої осені у лісах буває багато грибів: білі гриби, підберезовики, гірчиці, голубінки, маслята, козарі, лисички та інші. У межах території села є кілька видів корисних копалин: камінь будівельний (урочище Плита), жовтий пісок, джерела прісної (урочище Борсучини) та мінеральної води (біля українсько-румунського кордону). Село цікаве археологічними пам’ятками ранньозалізної доби. На його околицях виявлено робочі майданчики із залишками виробництва заліза (територія села входила до Дяківського металургійного району). У селі сільська рада (знаходиться на вулиці Шевченка,57, телефон 3-14-00, 3-15-41), середня школа, будинок культури, амбулаторія, дитячий садок, пошта, кілька підприємств торгівлі. В 2010 році Хижанській ЗОШ І-ІІІ ступенів виповнилося 40 років (див. в статті "Історія освіти..."). Центр села прикрашають два храми, які відвідують віруючі православної та грекокатолицької християнських конфесій. джерело 


Більш детальну інформацію ви можете отримати завітавши до сектору краєзнавчої літератури при Виноградівській ЦРБ або завітавши до сільської бібліотеки-філії.

Немає коментарів :

Дописати коментар