четвер, 24 квітня 2014 р.

Звіт бібліотеки про стан збереження культурної спадщини,національних традицій та підвищення їх ролі в патріотичному вихованні молоді.

Завдання і зміст роботи

У звітному  році бібліотека- філія с.Хижа основне своє завдання вбачала в:
·         формуванні і збереженні фонду
·         забезпеченні вичерпного бібліографічного обліку і всебічного розкриття фондів та наданні широкого доступу до документних ресурсів;
·         здійсненні оперативного і комфортного обслуговування користувачів на більш якісному рівні;
·         активізації інформаційної діяльності з використанням нових бібліотечних технологій і з врахуванням постійного і швидкого зростання обсягів світових інформаційних ресурсів, а також нових тенденцій в глобальній інформаційній мережі;
·         здійсненні просвітницької діяльності шляхом популяризації досягнень вітчизняної та світової науки і культури.
Виконання поставленої мети потребувало  від працівників книгозбірень привернути увагу користувачів підвищенням рівня бібліотечних послуг, цікавими книжковими виставками, різноманітними формами масових заходів, комп’ютерними технологіями і т.д. З появою у бібліотеках комп’ютерної техніки , розширилось коло бібліотечних  послуг.Заходи по залученню користувачів, удосконаленню їх обслуговування, реклама бібліотеки.
 
  У  звітному році робота бібліотек  була спрямована на створення образу теплого, затишного дому, де уважно прислухаються до думок і побажань різних вікових та соціальних груп, а також до одинокого голосу конкретної людини, яка має потребу не тільки в інформації, а й у психологічній підтримці. Тому розвивались дозвіллєві форми роботи з орієнтацією на камерність, можливість невимушеного спілкування. Продовжує працювати клуб за інтересами «Едельвейс».
     Науково-пізнавальний рівень забезпечували круглі столи,  краєзнавчі читання. Вводяться деякі форми роботи, не притаманні бібліотеці, - виставки живопису, декоративно-прикладного мистецтва, які дозволяють на більш високому рівні здійснювати естетичне виховання, залучати широкі верстви до культури та національного відродження.
 Бібліотека стала не лише тим місцем, де можна взяти і прочитати книгу, а й відпочити, прилучитися до високого мистецтва, загальнолюдських цінностей на вечорах та інших заходах, які мають, як естетичну, так і виховну роль.
Для реалізації завдань, поставлених перед бібліотеками у звітному році, розширення переліку інформаційно–бібліотечних послуг та підвищення якості роботи було запроваджено ряд інновацій.
·         терміновий пошук інформації  в Інтернет на замовлення;
·         безкоштовний доступ дітей  до інформаційних ресурсів Інтернет;
·         створення електронного рекомендаційно-бібліографічного ресурсу для дітей — подорож «Віртуальний світ для тебе».
Для більш ефективного впровадження цих нововведень проводилися заняття для бібліотечних працівників по поглибленню навиків роботи у мережі Інтернет на виїзних народах,методичних днях та тренінгах,які проводяться Виноградівською ЦРБ.
            Інновації не тільки позитивно вплинули на діалог між бібліотекою і читачем, а й дозволили більш активно пропагувати фонд книгозбірні, швидше обслуговувати користувачів та знаходити відповіді на різноманітні запити.
            Розвиваючи традиції  культурно-просвітницького закладу, бібліотеки активно співпрацювала з установами та організаціями, зацікавленими у спільній професійній, культурній та інтелектуальній діяльностіСвоєрідною візитною карткою бібліотеки стала робота по збереженню культурної спадщини,національних традицій та підвищенню їх ролі в патріотичному вихованні молоді. Доброю традицією стало те, що бібліотеки активно працюють з дітьми та юнацтвом проводять майстер класи по ткацтву малюванню,та організовують конкурси так конкурс дитячих робіт серед учнів 4-7кл.»Творчість Т.Г.Шевченка-очима дітей»,конкурс на краще декламування вірша Т.Г.Шевченка «Шлях Кобзаря-це шлях народу»,конкурс на кращу писанку «…немов,як писанка село!»
    При проведенні масових заходів бібліотекарі  намагалися використовувати ігрові та діалогові форми і методи популяризації книги та національних традицій. Слід відзначити роботу бібліотеки по  формуванню національної свідомості і духовного розвитку. З нагоди відзначення 200-річчя  з дня народження Т.Г.Шевченка бібліотека спільно зпрацівниками культури провела літературно-музичну композицію «Живуть Тарасе любий поміж нас і голос твій, і пензель твій і слово», присутні могли познайомитись з творами Т.Г.Шевченка  з книжкової виставки ,яка оформлена в бібліотеці «Світова велич українського поета».
   Бібліотеки працюють над виконанням обласної програми розвитку і функціонування української мови. Підтримуючи Державну Програму розвитку і функціонування української мови, бібліотека провела свято рідної мови в дитячому садку «"Процвітай же калиново українське рідне слово», а також в бібліотеці було оформлено книжкову виставку «Рідна мова –життя духовного основа».
    Багатостраждальна історія нашого народу.Ми не повинні забувати тяжких її сторінок.1933рік-найчорніший час в історії України. Годиною  пам'яті і скорботи (."було вшановано память  жертвам голодомору 1932-1933рр.в Україні) "В молитвах всіх померлих пригадаєм", працівники бібліотеки підготували  книжково-іллюстративну виставку   "Жнива скорботи".
      Значну увагу бібліотекарі системи приділяють військово-патріотичному вихованню. До Дня захисника Вітчизни бібліотека провела інформаційну виставку "Українські збройні сили покликані охороняти незалежність рідної землі".
   Знайомство з краєзнавчою літературою це не тільки залучення до славетних сторінок історії краю, а й засіб патріотичного виховання користувачів. Популяризація краєзнавчих видань пробуджує у них почуття патріотизму, допомагає у профорієнтації, формуванні естетичних смаків.
      Один з напрямків роботи бібліотеки – популяризація правових знань, виховання у молодих читачів поваги до закону, формування у них необхідності жити по правовим нормам. Цій темі присвячений правовий турнір «Знай закон замолоду». Правове виховання, як один із напрямів громадянського виховання передбачає  формування у молоді правової культури, поваги до законів, основних положень Декларації прав людини, вироблення у молоді потреби у дотриманні законів своєї держави. Досить ефективними були: відверта розмова «Коли тягне на пригоди», правознавчий турнір «Уроки права – уроки життя». Проведення цих заходів допомагає молоді вирішувати різні проблемні ситуації в рамках статей закону.
Завдяки наявності комп'ютерів змінилися бібліотечні послуги. Для користувачів надається доступ до інформації через блог бібліотеки сканування бібліотечних документів і їхніх фрагментів, пересилка інформації по електронній пошті.
    Робота публічного центру  регіональної інформації «Влада інформує», створеного при  бібліотеці  забезпечує збільшення обсягу накопичуваної інформації про регіон забезпечує доступ користувачів до ознайомлення з розпорядженнями  сесій сільської ради.
          Бібліотечні працівники підтримують народні традиції нашого краю постійно беруть участь в сільських та районних фестивалях. В серпні на  фестивалі народних умільців  представили народну умілецю-ткалю  нашого села Токач Параску ,яка подарувала ткацький станок «кросна» до краєзнавчої кімнати,а також провела майстер – клас по ткацтву.     
   Святкування головного свята країни  – Дня Незалежності,  завжди в полі зору  працівників  бібліотеки.  Ось і  цього року готуючись до святкування  Незалежності країни розроблено цикл  цікавих, пізнавальних заходів: в бібліотеці оформлена  книжкова виставка «Україна від найдавніших часів до сьогодення»,в краєзнавчій кімнаті оформлено експозицію робіт народних майстрів нашого села «Моє село – моя краса і сила , Наше село має багату минувшину і цікаву історію воно розташоване на кордоні з Румунією , і його заснування  й інші цікаві історичні моменти не залишать нікого байдужим до його пізнання. Традиційним вже стало проведення фестивалю «Хижанські страви,звичаї забави» на якому побували  гості з сусідньої Румунії.
Бібліотечні працівники разом з працівниками культури намагаються відродити традиції нашого села.  Для своїх відвідувачів бібліотечні працівники шукають  матеріали для годин цікавих повідомлень, уроків народознавства, патріотичних уроків ,разом їх обговорюють, сподіваються , що і діти і дорослі завжди відкривають для себе щось нове про героїчне минуле нашого краю, традиції нашого народу .В кімнаті юного читача оформлено  книжкову виставку
«Рідну землю де ми живемо – Україною  зовемо»                                                                                               
 для  користувачів старшого шкільного віку проведено виховну годину «Історичні постаті в процесі державо-утворення України», під час якої була проведена  пізнавально – ігрова  вікторина «Історичні  постаті України».
 
До Дня Прапора, який є невід’ємною частиною св’яткування  Дня Незалежності, спільно з працівниками будинку культури проведено урок державності « Українська держава та її національна символіка».
 Для молоді година інформації «Молодь за майбутнє України».
Бібліотека постійно привертає увагу  та  інтерес читачів до екологічної літератури,  все більшого значення набуває  екологічне виховання дітей та молоді. Сьогодні екологічні знання та екологічна культура повинні  бути невід’ємною частиною всебічно розвинутої людини, особливо молоді, і  просування екологічних знань займає велике місце в роботі нашої  бібліотеки. При бібліотеці діє  клуб за інтересами краєзнавчо - екологічного  характеру «ЕДЕЛЬВЕЙС». Розроблено план заходів на 2014рік згідно якого проводяться засідання клубу за інтересами.                                                                                                     
  В читальному залі оформлено постійно-діючу книжково-ілюстративну виставку «Природа наш дім!», засідання за круглим столом  «Екологія :тривога та надії». Дуже цікавою виявилась  інформаційна хвилинка «Природа рідного краю", екологічна вікторина «Світ неповторний і чудесний».  Відвідувачі бібліотеки «пірнули»  в чарівний світ рідної природи під час краєзнавчо-екологічного уроку «Нехай земля квітує всюди – природу збережімо люди»  ознайомитись з лікарськими  рослинами та – окрасою нашого села рідкісними рослинами – під сніжниками , неповторною красою  гори  Фрасин . Підготовлено тематичну поличку «Зелена аптека». В рамках   тижня екології проведено цикл бесід «Збережемо тебе, Земле!», де присутні  жваво обговорювали проблему навколишнього середовища, що всі ми господарі на цій землі – тож бережімо її.    
І-етап конкурсу " Кращий читач-2014року" пройшов в бібліотеці серед учнів 6,7,8клас
Кращі читачі Виноградівського району зібралися в районній бібліотеці для дітей, щоб позмагатися за звання «Найкращого читача району 2014 року».
Поміж них: учні 6 ,7 і 8 класів із сільських та шкільних бібліотек Виноградівського району.Кожен учасник із душевним хвилюванням пригадував прочитані книги, улюблених героїв і розповідав про них усім присутнім та журі, а також представив свій Читацький щоденник.
 Виготовлення закладки для книг до
 Дня Св'ятого Валентина "Я люблю цю книжку
Ознайомити учнів з правилами користування книжкою,а також  привити бережливе ставлення до книг намагалися бібліотечні працівники під час  засідання гуртка «Книжкова лікарня» провели  бібліотечний  урок  - «Щоб книжка довше жила».
    
      Для молодших користувачів бібліотеки щоб привернути їх увагу і викликати інтерес до читання оформлено  книжково-іллюстративних виставку :«Чарівний світ казки»
-«Книжкові  новини- для кожної дитини»
-«Незаперечні володарі фантастики»;
-«Українські письменники дітям»;
  Більшість заходів, які  проводить в бібліотека, мають краєзнавчу тематику, багато з них спрямовано на популяризацію історії нашого народу, його культури і мови.
 Саме цього старалися домогтися бібліотечні працівники проводивши огляд літератури
 «Звичаї та свята нашого краю»

Конкурс малюнків «Зимова фантазія»учні 1-3 класів змагалися               
Звісно,переможених на цьому заході не знайшлося,адже кожен учасник намалював свою «зимову фантазію». Перемогла - дружба та гарний настрій . А на згадку про цей захід всі учасники отримали від організаторів конкурсу дарунки-яскраві блокноти та кольорові олівці.                                                                                     
Традиційним  в бібліотеці стало святкування свята Миколая діти з задоволенням  вітають жителів села з цим прекрасним святом. Народознавчий ранок « По Вкраїні з краю в край, ходить Св’ятий Миколай!!!»
Радіють Миколаєві дошкільнята вони уважно слухають вітання та читають вірші і співають пісні Миколаєві ,який роздає дарунки кожній дитині.
Також з задоволенням послухали привітання Святого Миколая працівники сільської ради та члени виконкому . Голова села пригостив учасників народознавчого ранку чаєм,печивом і цукерками.
  Народознавчий ранок «По Вкраїні з краю в край ходить Святий Миколай» побачили і прихожани храму с. Хижа ,місцевий священник розповів історію Святого Миколая,а діти привітали всіх присутніх і були нагороджені подарунками від Святого Миколая.
 
Також діти разом з бібліотекарем привітали сирітський будинок м.Виноградова.
Бібліотека долучилась до акції "Закарпатські діти проти війни"започаткованою БФ.Учні Хижанської ЗОШ І-ІІІст.одноголосно підтримали закликами які написали на голубах миру.


На протязі звітного періоду бібліотечні працівники с. Хижа  спрямовували  свою діяльність на донесення нової літератури до всіх категорій читачів. Систематично  вдосконалювали інформаційно − бібліографічну роботу. Популяризували твори українських письменників висвітлює матеріали про відродження української культури, побут населення України, матеріали про культуру, мистецтво. Інноваційні зміни, як бачимо, суттєво поновили імідж бібліотеки  села й дозволили перейти на нові форми обслуговування користувачів з урахуванням вимог часу – бути там, де читач. Зараз бібліотечні працівники намагаються створити комфортні умови для своїх 

Немає коментарів :

Дописати коментар