пʼятниця, 10 квітня 2015 р.

«Писанка – символ весняного відродження природи, добра, щастя»

 Майстер –клас  «Писанка –  символ весняного відродження природи, добра, щастя»
Яєчко розмальоване, барвисте,
      Ним тішиться і старець, і дитя,
      Творіння людських рук, святе і чисте,
      Маленький символ нашого життя.
Коли люди ще не вміли ні писати, ні читати, вони намагалися передавати інформацію за допомогою значків-символів, які підглядали у природи. Перші наскельні малюнки в так званих "ведмежих печерах" (стрімкі фігури бізонів, оленів, мамонтів, коней, носорогів, лосів) відомі з часів неандертальців, більш як за 40 тисяч років тому.
Минали часи, змінювались люди, але символічні позна­чення залишилися, переселившись на рушники, килими, керамічний посуд, вироби з дерева та металу, писанки.
В Україні здавна існує чудовий звичай — розписування яєць на знак весняних змін у природі, на честь Великодня, світлого свята Воскресіння Христа. Навіщо це роблять? Наші пращури шанували яйце як символ сонця, вважали його оберегом, що захищає від злих сил. Яйце, як і сонце, в уявлен­нях людей було запорукою щастя, добробуту. Ось так і виник прадавній звичай — вшановувати весну гарними писанками.
На писанках (за допомогою значків-символів) запи­сувалися і подяки, і прохання, і попередження, і поба­жання миру, любові та добра своїм близьким. їх тримали на видному місці в хаті або дарували на щастя, достаток, добробут, здоров'я. За традицією писанки розмальовували у певний час, приказуючи-приспівуючи замовляння-молитви. Робили це здебільшого матері — пізніми вечорами, коли в хаті стояла тиша й не було нікого чужого, коли день минув без сварок, а на душі був спокій. Добиралися природні барвники і свіжі яйця.
Фарбували яйця рослинними барвниками: відваром дубової та яблуневої кори, вільхових гілок, лушпиння цибулі, латаття, зеленого жита, коріння кропиви, квіток мальви. Закріплювали розсолом квашеної капусти.
Звичай розмальовувати курячі яйця зазнав протягом тисячоліть багатьох змін і дав поштовх розвитку прекрас­ного народного мистецтва. Сьогодні відомо кілька видів оформлення ритуальних яєць:
Крашанки — яйця, фарбовані в один колір рослин­ним барвником, частіше відваром цибулі.
Крапанки — "зозулині яйця" — символ весни, мальов­нича композиція з різноколірних цяточок.
Дряпанки(шкрябанки) — це крашанки, на яких голкою або іншим гострим металевим предметом видряпаний орнамент.
Мальованки — яйця, розмальовані пензликами.
Писанки — яйця, розписані воском за допомогою писачка - тоненької металевої трубочки.

Писанки в цибулинні.
Гадаємо, Ви погодитесь з думкою  що фарбування яєць у цибулинні - це не тільки дешево і просто, але ще і абсолютно безпечно для організму.
На Великдень багато людей фарбують яйця в насичені яскраві кольори - адже вони мають дуже гарний і святковий вигляд. Але, якими б якісними не були барвники, до їх складу входять хімікати, які в подальшому навіть просочуються крізь шкаралупу і відображаються на яєчному білку. Вживати в їжу такі яйця не дуже приємно.
А ось фарбування яєць у цибулинні та інших натуральних природних барвниках до подібних наслідків не призводить. І хоч колір у таких яєць виходить не настільки яскравим, зате візерунок і орнамент - зовсім непередбачуваний і дивовижний, і ти можеш бути впевнена в тому, що природний барвник не завдасть тобі ніякої шкоди.
Фарбування яєць у цибулинні - інгредієнти:
•             яйця,
•             жменя лушпиння цибулі,
•             листочки дрібної травички (петрушка, кріп),
•             рис,
•             рослинна олія.
Фарбування яєць у цибулинні - приготування:
Май на увазі, що більш насиченою вийде фарбування яєць у цибулинні, якщо брати яйця з темною шкаралупою. А для мармурового ефекту краще підійдуть білі яйця.
Яйця мають бути кімнатної температури, так більше вірогідності, що в процесі варіння шкаралупа не лопне. Гарненько помий яйця.
Якщо ти бажаєш отримати яйця в цятку, візьми мокре яйце, обваляй його в сухому рисі, туго обмотай і закріпи марлю.
Якщо помістити яйця безпосередньо в лушпиння цибулі, а потім упакувати в марлю і зверху туго обмотати нитками, то на них відіб'ється "мармурова" сіточка з непередбачуваним хаотичним малюнком.
Також можна отримати малюнок "ікебани". Приклади до яйця листочки петрушки (або іншої дрібної травички) і також щільно обмотай їх марлею.
Лушпиння цибулі залий водою, доведи до кипіння і провари приблизно 1 годину.
У остиглий до кімнатної температури відвар цибулиння поклади яйця і вари 15 хвилин. Потім дай яйцям охолонути.
Щоб пофарбовані яйця гарно блищали, змасти їх олією і протри серветкою з натуральної тканини.
Ось таку цікаву інформацію отримали учасники майстер-класу « Писанка –  символ весняного відродження природи, добра, щастя»

Нехай Божа благодать торкнеться кожного, а мирне небо над головою та світле майбутнє подарує кожному Воскресіння  Христове!
Світлого Христового Воскресіння!


Немає коментарів:

Дописати коментар