неділя, 17 травня 2020 р.

Великі твої жертви, Україно

Під такою назвою в читальному залі нашої бібліотеки оформлено виставку - вшанування, приурочена до Дня пам'яті жертв політичних репресій, який в цьому році припадає на 17 травня.
День  пам'яті жертв політичних репресій щороку відзначають у третю неділю травня згідно з Указом Президента України №431/2007 від 21 травня 2007 року. Цього року 17 травня Україна вшановує  пам'ять мільйонів жертв політичних репресій, а також для привернення уваги суспільства до трагічних сторінок в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.
Цю трагічну сторінку в історії України висвітлюють книжкові видання, які розміщені на виставці - вшанування "Великі твої жертви, Україно" 
Реабілітовані історією. Закарпатська область . Книга 1. У двадцяти томах. Реабілітовані історією.Закарпатська область. У двох томах.-Книга перша.-Ужгород:ВАТ "Видавництво "Закарпаття", 2003.-788 с. ISBN-7703-73-8
У книзі першій науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Закарпатська область» опубліковані результати дослідження про масові політичні репресії у передвоєнні та повоєнні роки (1920–1950 рр.).У вступній статті особлива увага приділяється регіональним особливостям функціонування більшовицького режиму.





К82
Криваві тіні Кремлю:Літературна творчість репресованих/ Упорядкування
 О. Д Довганича та Д.М. Федаки; нариси про авторів О. Д. Довганича, О. В. Мишанича, І. Ю. Коршинського, В.В.Пагирі, С. П. Пойди, В.С.Попа, П. П, Тракслера, видавництво "Закарпаття",2016р.-664с. ISBN 966-347-020-8
Антологія "Криваві тіні Кремлю антологія творів репресованих закарпатців.
Серед поданих імен зустрічаємо як відомих письменників (Василь Гренжа-Донський, Зореслав, Іван Ірлявський, Андрій Патрус-Карпатський) , так і менш відомих у нас авторів, які опинилися за межами України (Юрко Боролич, Федір Іванчов, Йосип Тереля). Є в книжці імена і тих, про кого читач почує, мабуть, уперше (Іван Бігун, Ярослав Тулайдан, Федір Удичка). Книжка вирізняється жанровим різномаїттям. Тут можна прочитати і поезії, і прозу, і публіцистику, і спогади, і навіть листи, що робить „Криваві тіні Кремлю” – книжкою-документом. Упорядники – Омелян Довганич та Дмитро Федака відібрали цікаві і здебільшого маловідомі тексти, що дають уявлення як про кожного автора зокрема, так і про всю літературну творчість репресованих закарпатців. Наклад книжки – 2 тисячі, і з нею можна буде ознайомитися в кожній бібліотеці області

    Норман, М. Н. Геноциди Сталіна : [Норман М. Наймарк] / М. Наймарк Норман ; пер.з англ. В. Старка. - К. : КМ Академія, 2011. - 135 с.



Основною метою книги „Геноциди Сталіна“, за словами її автора, відомого американського історика, професора Нормана М.Наймарка (переклад з англійської Василя Старка) – „обґрунтувати кваліфікацію Сталінових масових убивств у 1930-х як геноциду“, адже правління Сталіна призвело до загибелі мільйонів невинних людей, яких було розстріляно, заморено голодом, замучено на смерть у в᾿язницях чи на засланні. Питання геноциду для українців є важливим, – зазначає автор, – „коли внаслідок неефективних кампаній колективізації та розкуркулення по всьому Радянському Союзу поширився голод, уряд не доклав жодних зусиль, щоб полегшити страждання українських селян (хоча селянам в інших регіонах допомогу надавали). Навпаки, було вжито всіх можливих заходів, щоб не дати змоги українським селянам шукати засобів до існування у своїй місцевості, в містах, інших регіонах Радянського Союзу. Наслідки були украй трагічні: голод, хвороби, повсюдні страждання, людоїдство та страшна смерть“.
      У книзі згадується про Великий терор 1937-1938 років. Вчений пише, що Сталін та радянський режим створили вигадані групи нібито політичних ворогів та всіх пов᾿язаних із ними і наказали їх судити, допитувати, катувати, страчувати чи висилати на заслання в ГУЛАГ. Не виявляючи жодного занепокоєння з приводу невинних жертв, Сталін завершив його тільки тоді, коли в повітрі запахло війною.
   Особливо тяжкою спадщиною минулого є масові репресії, які чинились сталінським режимом та його провідниками в республіці. При судових і позасудових розправах грубо нехтувались норми Конституції, покликані охороняти права і свободи громадян, елементарні норми судочинства“, – йдеться в Законі України „Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні“, прийнятим Верховною Радою вже майже в роки незалежності нашої країни. Цим Законом ліквідуються наслідки беззаконня, допущені з політичних мотивів до громадян України, поновлюються їх права, встановлюються компенсація за незаконні репресії та пільги реабілітованим.
    Крім того, в Законі зазначається, що Верховна Рада України гарантує народу України, що подібне ніколи не повториться, що права людини і законність будуть свято додержуватись.
       Тож заради відродження національної пам'яті та утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства, працівники бібліотеки  запрошують переглянути книжкову експозицію після закінчення карантину та вшанувати пам'ять репресованих українців, передати історію про їх біль нащадкам!

                                                                                                  

Немає коментарів:

Дописати коментар