субота, 3 квітня 2021 р.

Бібліотека інформує: Олександр Гончар, зодчий української новелістики

03 квітня 1918 року народився #Олесь_Гончар - великий український письменник, який став класиком  української літератури.
Доля Олеся Гончара, патріарха української літератури, виписана  в його слові. На 50-річний ювілей Олесь Гончар отримав не слова привітання і подарунки. а погром його славетного "Собору". Саме багатостраждальний "Собор", як не дивно, пришвидшив одержання селянами паспортів. 
  Перше відображення трагедії Голодомору  в радянській художній поезії - "Стокозове поле" 23-річного Гончара. 
    Відповідь на питання чому письменник не переїхав у комфортніше житло, що йому пропонували, і чому його поява у видавництві призводила  до паніки  дівчат-друкарок, можна прочитати у останньому . двадцятому розділі "Собор  із "Собору", або Подорож Олеся Гончара до Мадонни". 
     Творчість письменника: повісті "Стокозове поле", "Земля Гуде", "Микита Братусь", повісь - новела "За мить щастя", збірки "Новели", "Фронтові поезії", роман у новелах "Тронка", романи "Людина і зброя", "Прапороносці"( книга 1. "Альпи" (1946р.), книга 2 . "Голубий Дунай"(1947р.), книга3. "Злата Прага"(1948р.)), "Собор" та їнші. Історико-революційна дилогія Гончара "Таврія"(1952р.) і "Перекоп"(1957р.) присвячена подіям громадянської війни на півдні України.
  Видатний український письменник Олесь Гончар багато сторінок своїх творів присвятив дітям, дитинству. От і в розповіді
"Романові яблука", взятій із широковідомого твору письменника "Твоя зоря", дорослі герої весь час подумки вертаються в ту неповторну пору, яку називають світанком життя. автор-оповідач і Кирило Заболотний, у минулому бойовий льотчик, а тепер дипломат, перебуваючи далеко від Батьківщини, часто згадують рідний край і своє дитинство. Заповітними мріями вони діляться зі своєю маленькою супутницею дівчиною Лідою...

До іллюстрованої збірочки дитячих оповідань "Дятькио Роман і золотокрилки" увійшли "Букет",  "Дятькио Роман і золотокрилки", "Яблока на стовпцях". "Хто кого водив".


Олесь Гончар  вів свій "Щоденник", у якому записував всі свої потаємні секрети. 
      Дорожіть днем-ось що я вам скажу, молоді! 
      дорожіть миттю, секундою!т Живіть так, щоб встигли зоставити слід після себе путящий. Живе не той. хто чадить. Живе-хто іскрить!
                                                                                 @Олесь Гончар

Немає коментарів:

Дописати коментар